Every "sugar-free powdered sugar" on the shelf claims it measures cup for cup, but the labels tell a more useful story than the marketing copy. We pulled the nutrition panels, ingredient lists, and per-ounce prices for four brands built specifically as confectioners'-sugar replacements to see which numbers actually hold up.
Key takeaways
- All four brands calculate to 0g net carbs per serving once you subtract sugar alcohols or allulose from total carbohydrate — the differences are in price, ingredients, and side effects, not carb count.
- Swerve Confectioners is the cheapest per ounce at $0.67/oz ($7.99 for 12 oz, swervesweet.com) and is erythritol plus tapioca starch.
- Besti Powdered Monk Fruit Allulose Blend is the only one of the four with no sugar alcohol — it's allulose and monk fruit extract, and costs the most per ounce at $1.25/oz ($14.99 for 12 oz, netrition.com).
- Three of the four (Swerve, Lakanto, Sukrin Icing) contain erythritol, a sugar alcohol the Cleveland Clinic says can cause gas and nausea in large amounts.
- None of the four list wheat, tree nuts, or peanuts as ingredients or allergens on the pages we checked.
- Erythritol-based powders can turn gritty as baked goods cool because erythritol recrystallizes at low solubility; allulose behaves closer to real sugar and browns at a lower temperature than sucrose.
Sugar-free powdered sugar comparison
Net carbs below are calculated as total carbohydrate minus sugar alcohol/allulose grams, using the number printed on each product's own nutrition panel or retailer listing.
| Product | Serving size | Calories | Net carbs (calculated) | Contains sugar alcohol? | Price per oz | Buy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Swerve Confectioners | 1 tsp (5g) | 1 | 0g (5g total carb − 5g erythritol) | Yes — erythritol | $0.67 | Check price → |
| Sukrin Icing (Melis) | 6g | 0 | 0g (6g total carb − 6g erythritol) | Yes — erythritol | $0.92 | |
| Lakanto Powdered Monkfruit Sweetener | 1/4 cup (30g) | 0 | 0g (30g total carb − 30g erythritol) | Yes — erythritol | $1.05 | Check price → |
| Besti Powdered Monk Fruit Allulose Blend | 1 tsp (3g) | 0 | 0g (label lists 0g net carbs; carb is allulose) | No — allulose, not a sugar alcohol | $1.25 | Check price → |
How we ranked these
We ranked on what's printed on the label or the retailer listing, not on how anything tastes. Four criteria, in order: (1) net carbs per serving, calculated the same way for every product — total carbohydrate minus sugar alcohol or allulose grams; (2) the first ingredients and whether the product contains a sugar alcohol, wheat, or nuts; (3) certifications actually stated by the brand (Non-GMO Project Verified, vegan, gluten-free); (4) price per ounce, calculated from the package size and the price we found at the retailer linked in the Sources section below. Where taste or texture is mentioned, we say plainly whether it's the manufacturer's claim or a prediction from how that sweetener behaves chemically — we have not baked with or tasted any of these products.
Swerve Confectioners

Ingredients: erythritol, tapioca starch, natural flavor (swervesweet.com). Per serving (1 tsp/5g): 1 calorie, 5g total carbohydrate, 0g fiber, 0g sugar, 5g erythritol — 0g net carbs calculated. Certifications: labeled gluten-free on the brand's own product page. Price: $7.99 for 12 oz at swervesweet.com, or $0.67/oz — the cheapest of the four on a per-ounce basis.
Swerve is the brand most bakeries default to for icing because tapioca starch is added specifically to keep the erythritol from clumping. That's the manufacturer's stated reason for the starch, not something we verified by mixing a batch. Chemistry predicts the trade-off: erythritol has a strong tendency to recrystallize as it cools, which is why a Swerve buttercream can feel slightly gritty a few hours after it's made, according to food-science reporting on erythritol's crystallization behavior (see Sources). If you've read our erythritol vs stevia comparison, this is the same recrystallization issue in a powdered form.
Sukrin Icing (Sukrin Melis)
Ingredients: erythritol, less than 2% steviol glycosides (stevia) (netrition.com). Per serving (6g): 0 calories, 6g total carbohydrate, 0g sugar, 6g erythritol — 0g net carbs calculated. Certifications: non-GMO, no artificial colors or preservatives per the retailer listing. Price: $12.99 for 14.1 oz (400g) at netrition.com, or $0.92/oz.
Sukrin adds a small amount of stevia to erythritol, which is a common way manufacturers round out erythritol's flavor without adding calories. Stevia's own aftertaste — a lingering bitterness at higher concentrations — is a well-documented characteristic of steviol glycosides, and at under 2% of the formula here it's a small amount, but it's still a chemistry-based prediction, not a tasting note from us. If a diabetic-friendly pantry is the goal, our gluten-free, sugar-free baking guide covers how erythritol-stevia blends fit into a full recipe, not just the sweetener swap.
Lakanto Powdered Monkfruit Sweetener with Erythritol
Ingredients: non-GMO erythritol and monk fruit extract — no maltodextrin or artificial flavoring, per lakanto.com. Per serving (1/4 cup/30g): 0 calories, 30g total carbohydrate, 0g fiber, 0g sugar, 30g erythritol — 0g net carbs calculated. Certifications: Non-GMO Project Verified and vegan-certified, stated on the brand's own product page. Price: $16.79 for 16 oz at lakanto.com, which the brand itself lists as $1.05/oz — the most expensive of the three erythritol-based options here.
Lakanto's pitch is monk fruit extract layered over erythritol to soften the cooling sensation erythritol produces on its own. Monk fruit extract (mogrosides) is intensely sweet in tiny amounts, so it's added mostly for flavor rounding rather than bulk — the bulk, and the recrystallization risk, still comes from the erythritol. That's a chemistry-based read on the ingredient list, not a taste test. For more on how monk fruit performs against other sweeteners, see our roundup of monk fruit sweeteners without erythritol.
Besti Powdered Monk Fruit Allulose Blend
Ingredients: allulose, monk fruit extract — no erythritol (netrition.com, Amazon listing). Per serving (1 tsp/3g): 0 calories, 3g total carbohydrate, 0g sugar; the retailer's nutrition panel lists 0g net carbs. Certifications: Non-GMO, per the Amazon listing title. Price: $14.99 for 12 oz at netrition.com, or $1.25/oz — the priciest option here.
This is the only product in this comparison built on allulose instead of erythritol, and that changes the chemistry, not just the marketing. Allulose is a reactive reducing sugar, so it drives the Maillard browning reaction the way real sugar does and starts caramelizing around 220°F — some 30–40°C lower than sucrose — according to food-manufacturing research on allulose's baking behavior (see Sources). That means it's more likely to brown baked goods evenly and less likely to recrystallize into a gritty texture than the three erythritol blends above — a prediction based on how the two molecules behave, since we have not baked with either. For the fuller rundown on how allulose performs, we cover it in allulose as a sugar substitute for baking.
Who should buy which one
Buy Swerve or Sukrin if price per ounce matters most and you don't mind erythritol — both land under $1/oz and neither lists wheat or nuts. Buy Lakanto if you specifically want Non-GMO Project Verified and vegan certification stated on the label, and you're willing to pay roughly 55–60% more per ounce than Swerve for it. Buy Besti if you or someone you're baking for reacts to erythritol — sugar alcohols are known to cause gas or nausea in some people at higher intakes, per the Cleveland Clinic — and you're fine paying the highest per-ounce price of the four for the only erythritol-free option. Skip all four if you're baking for someone with documented sugar alcohol sensitivity and also want the closest browning match to real sugar without paying Besti's premium; in that case a small-batch allulose product priced closer to the erythritol blends may be worth researching separately, since we didn't find one meeting our verification bar for this roundup.
None of these four is a flour or starch substitute, so they don't address gritty texture from a gluten-free flour blend — that's a separate problem with a separate fix. If the sweetener swap itself is new territory, our guide to choosing sugar alternatives and what sugar actually does in a recipe both explain the baseline before you start swapping brands.
Frequently asked questions
Is there a sugar-free powdered sugar that measures cup for cup like regular powdered sugar?
All four brands here are formulated as 1:1 confectioners'-sugar replacements per their own labeling, meaning you use the same volume you would of regular powdered sugar. Weight will differ slightly since these products aren't identical in density to cane sugar, so weighing rather than scooping gives a more consistent result. See our confectioner's sugar ingredient page for how it compares by weight.
Does sugar-free powdered sugar have net carbs?
Based on the labels we checked, each of these four calculates to 0g net carbs per serving once sugar alcohol or allulose grams are subtracted from total carbohydrate. The raw total-carbohydrate number on the label is higher — 5g to 30g depending on serving size — because it includes the sugar alcohol or allulose before that subtraction.
Why does some sugar-free powdered sugar have a cooling aftertaste?
The cooling sensation comes from erythritol, which has a strongly negative heat of solution and absorbs heat as it dissolves in saliva. Three of the four products compared here (Swerve, Sukrin, Lakanto) list erythritol as a main ingredient; Besti's allulose-based formula does not produce this effect the same way, per how the two molecules dissolve.
Can I use sugar-free powdered sugar for royal icing?
Erythritol-based powders (Swerve, Sukrin, Lakanto) are the ones brands market specifically for icings and glazes because of their fine grind, though recrystallization can make icing feel gritty after a few hours per food-science reporting on erythritol. We haven't tested any of these in a royal icing recipe ourselves, so treat grind fineness and the manufacturer's stated use case as the verifiable signal, not a texture guarantee.
Is erythritol powdered sugar safe for keto baking?
All three erythritol-based products here calculate to 0g net carbs per serving, which is why they're marketed for keto diets. The Cleveland Clinic's article on erythritol focuses mainly on research (led by its own Dr. Stanley Hazen) linking high erythritol intake to increased blood clotting and a greater risk of heart attack and stroke — a bigger safety question than the gas or nausea it can also cause in large amounts, and worth reading directly from that source rather than a brand's marketing copy.
Sources
- Swerve Confectioners product page — swervesweet.com
- Swerve Sweetener Powder, Confectioners, 12 oz — Amazon listing
- Sukrin Icing 14.1 oz — netrition.com
- Powdered 1:1 Monk Fruit Sweetener — lakanto.com
- Lakanto Powdered Monkfruit Sweetener nutrition facts — MyFoodDiary
- Wholesome Yum Besti Powdered Monk Fruit Allulose Blend — netrition.com
- Wholesome Yum Besti Powdered Sugar Substitute, 12oz — Amazon listing
- Is Erythritol Bad for You? Uses and Side Effects — Cleveland Clinic
- Taming the Burn: Controlling Allulose's Quick Browning — Icon Foods
- How to Keep Erythritol From Crystallizing — Grassfields Cheese

Written by
Co-founder, BakingSubs
Co-founder of BakingSubs, where he turns the science of ingredient substitutions into tested, reliable guidance for home bakers.
Related Posts
Bake with Confidence
See allConfident Gluten-Free Baker Toolkit
The science-based system that replaces gluten's seven invisible jobs so your baking turns out soft, fluffy, and foolproof — every time.
Gluten-Free Recipe Vault
Instant access to our complete library of proven gluten-free recipes — no waiting, no guesswork, just results that work tonight.
Fix Your Gluten-Free Bread
Learn the 3-step formula to make bread rise and stay soft, discover why your loaves collapse, and get a tested sandwich bread recipe that actually works.



